O tomto blogu

Zdravím,

jmenuji se Tomáš a vítám vás na svém blogu, který se bude točit převážně kolem stravy, zdraví a sportu. Možná, že vám naskytnu na některé tématiky jiný pohled než jste zvyklí.
Nejspíše chcete vědět, kým jsem a proč byste měli něco ode mne vůbec číst. Definovat kým jsem, není tak snadný úkol, jak by se zdálo, takže se budu snažit být stručný a budu se držet jen určité linie života, která se týká sportu a výživy. Shrnu to v několika málo bodech.

Kde jsem ke znalostem přišel?

Jsem certifikovaný výživový poradce s mezinárodní platností, nutritionista zaměřující se na onkologii a certifikovaný trenér. To stačí samo o sobě? Samozřejmě, že ne. Nutriční věda je o celoživotním vzdělávání podobně jako zdravotnictví a medicína. Nutriční poradce by si měl uvědomit, že chtě nechtě ovlivňuje zdraví svých klientů a svěřenců a je už jenom na jeho znalostech a morálce jestli k dobrému nebo špatnému.
Jako asi každý jsem začal samovzděláváním s jednoduchými cíli, s touto fází jsem začal už velice brzo a jsem za to rád. Chtěl jsem porozumět své stravě a chtěl jsem dávat lepší výkony ve sportu či vypadat lépe. Přiznávám, že někdy mi trvalo opravdu dlouho, než mi některé věci došly, převážně v dobách, kdy jsem byl hodně mladý. Časem se strava stala mým hlavním koníčkem, což mě dovedlo k akreditovanému vzdělávání. Tím to ovšem neskončilo…
Naučil jsem se vybírat opravdu ověřené a chytré zdroje s otevřenýma očima. Od předních českých osobností výživy, nutriční terapeuty, dietology, diabetology, biochemičky, onkology, úspěšné trenéry po výjimečné sportovce a sportovkyně, které mě naučili, že jejich úspěchy nejsou ani tak o talentu jako spíše o velkém úsilí a znalostech. Děkuji všem těmto lidem, kteří mi poskytli své cenné znalosti a zkušenosti.

Můj pohled na českou výživu

Asi nikoho nepřekvapím, že můj názor na českou výživu moc hezký není. Jsme národ, který se prakticky vůbec nestará o své zdraví a začíná ho řešit až když je většinou pozdě, přitom aspoň základní prevence tak složitá není a po překonání lenosti ani není nepříjemná. Základní prevence u většiny Čechů úplně chybí, nemluvě o zamyšlení nad tím jak průměrné české stravování vypadá a jestli je to správně. Musím přiznat, že vlivy medií, reklam potravinářských koncernů a často nesmyslných výživových doporučení tomuto stavu napomáhají.

Názor na českou poradenskou scénu

Není všechno zlato, co se třpytí a tak je to bohužel i s nutričními poradci v naší zemi. Nutriční poradenství je obor, ve kterém by se měli pohybovat lidé s dostatečnými znalostmi. Rozdělil bych poradce v naší zemi na dva typy, odborníky a rádoby „nutriční poradce“. Odborníci neboli nutriční poradci s akreditovaným vzděláním se řídí etickým kodexem, dodržují profesionální přístup a jejich zvídavost a celoživotní odborné vzdělávání je jejich gró.

Jedním z ukazatelů kvality poradce je přijímací pohovor. Pokud se tě zeptá jenom na váhu, výšku, kolikrát týdně cvičíš, tak je tam něco špatně. Opravdový poradce dělá kompletní analýzu tvého života.

Bohužel jsou i tací, kteří se své hlasně prohlásí za (rádoby) „nutričního poradce“ a začnou radit za peníze hlava nehlava často naprosté nesmysly i zdraví nebezpečné. Jídelníček od takového poradce se podobá spíše suplementačnímu plánu. Toto rozhodně nutriční poradce není a nemá právo si takto říkat. Takto tomu naneštěstí je a rozhodně by se měly podnikat kroky, které budou toto jednání znemožňovat.


Jsem členem Aliance výživových poradců a dodržuji etický kodex.

Komentáře


Petr Fořt
2 let 2 měsíců zpátky

Milý Tomáši, co kdybyste mi napsal mejlík? .