Co je to vlastně zdravá výživa?

Zdravá výživa je relativní pojem. Každý člověk si pod tímto pojmem představí něco trochu jiného. To určuje spousta faktorů – vaše výchova, prostředí, ve kterém jste vyrůstali, kam jste chodili do školek a škol, váš původ a v neposlední řadě váš vlastní úsudek, který si dává věci do spojitostí.

Takže, co si pod tímto pojmem tedy vlastně představit? Zdravá strava by měla člověku určitě přinášet zdraví, jak fyzické tak duševní. Jakýsi pocit fyzické i duševní pohody. Měla by dodávat člověku dostatek energie, měla by předcházet nemocem a léčit.

„Nechť strava je tvojí medicínou.“ – Hippokratés

Je jasné, že bude zdravá výživa vypadat jinak pro zdravého člověka pracujícího v kanceláři, jinak pro profesionálního sportovce a jinak pro člověka, který onemocněl rakovinou. Proč tomu tak je, nám už vysvětlují jiné vědy než filozofie.

Správná výživa je totiž taková, která má optimální poměr živin pro organismus, dostatečné zdroje minerálů, vitaminů a vlákniny. To je samo osobě důležitější než energetická hodnota. Jde o podíl jednotlivých složek a jejich formu. Tentokrát vítězí kvalita nad kvantitou.  Ve stravě by tedy neměla chybět žádná důležitá složka i v případě, že je sebevíc mikroskopická, protože všechny mají nezastupitelný význam. Jak tohle vysvětluje náš problém s rozlišností zdravé stravy pro různé jedince? Logicky z toho vyplývá, že profesionální sportovec bude potřebovat dodávat veškeré složky stravy v jiném poměru než člověk, který vysedává v kanceláři.  A pacient s rakovinou se od těchto dvou bude zase velmi lišit svými potřebami, vzhledem k tomu čím si prochází jeho tělo i psychika.

Existují organizace, které vydávají obecná stravovací doporučení. Vydávají svá doporučení za „písmo svaté“ zdravé výživy. Ale realitou je, že jejich doporučení se zakládají na zvyklostech (které vždy nemusí být správné) a na teorii z určitého úhlu pohledu. Teorii, která se časem mění a kterou jiné teorie zase vyvracejí. Proto jsou tyto doporučení iracionální, protože zdravá strava je o naprosté individualitě v přístupu k jedinci, který se skládá nejprve z analýzy, zhodnocení – na základě opravdových vědeckých poznatků a praktických zkušeností a až teprve poté z konání. Jenom opravdové vědecké poznatky – ta „tlustá příručka“ o tom jak fungují procesy v lidském těle a praktické zkušenosti s jeho používáním a „listováním“ v příručce mohou ukázat člověku souvislosti. Souvislosti, které jsou na nutriční vědě to nejdůležitější.

Komentáře


branibora
2 let 2 měsíců zpátky

na škole se ke mě dostala tvoje skripta o základech výživy při revmatické artritidě, pamatuju si z nich skoro vše
libi se mi že učiš lidi od samych zakladu přemyšlet nad problemem a jeho řešenim takže to nebyla klasicka nalejvarna, daji se sehnat nějake dalši tvoje materialy ? a maš v planu je nějak tady publikovat?

medičkaodvedle
2 let 3 měsíců zpátky

super, budeš mít u nás zas někdy seminář? ráda se zůčastním a nejsem sama.
Btw. co ten blog ze života? výživa není jediné, co dokážeš lidem dát…
Měj se. Ta Blond 🙂

Leona
2 let 3 měsíců zpátky

Moc pěkný článek. Daleko lepší než to, co nám cpali v úvodu do výživy na zdrávce do hlav. Budu sledovat. S pozdravem, Leona.